Image
CdT Management Board

 

Το Μεταφραστικό Κέντρο διοικείται από το Διοικητικό Συμβούλιο. Οι καθημερινές εργασίες του Κέντρου διεκπεραιώνονται από το προσωπικό του, το οποίο βρίσκεται στο Λουξεμβούργο, και επιβλέπονται από τον διευθυντή του Κέντρου.

Το Διοικητικό Συμβούλιο απαρτίζεται από εκπροσώπους από κάθε κράτος μέλος της ΕΕ, καθώς και από εκπροσώπους της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και των θεσμικών και λοιπών οργάνων και οργανισμών που είναι πελάτες του Κέντρου.

Την 1η Μαρτίου 2022, ο Χρήστος Ελληνίδης, Γενικός Διευθυντής της Γενικής Διεύθυνσης Μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, διορίστηκε πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου.

Βιογραφικό σημείωμα του προέδρου

Κατάλογος μελών του Διοικητικού Συμβουλίου

Μετά τον διορισμό τους, τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου πρέπει να υποβάλουν δήλωση συμφερόντων σύμφωνα με την πολιτική του Κέντρου για την πρόληψη και τη διαχείριση συγκρούσεων συμφερόντων. Σκοπός της δήλωσης αυτής είναι να εντοπιστεί δυνητική ή πραγματική σύγκρουση συμφερόντων που αφορά κάποιο μέλος υπό την ιδιότητά του ως μέλους του Διοικητικού Συμβουλίου και να μπορεί το Κέντρο να λαμβάνει τα κατάλληλα μέτρα, όπου αυτό απαιτείται.

Πολιτική σχετικά με τη σύγκρουση συμφερόντων

Για να συμβουλευτείτε τις δηλώσεις συμφερόντων και τα βιογραφικά σημειώματα των μελών του Διοικητικού Συμβουλίου, χρησιμοποιήστε τη διεπαφή αναζητήσεων που ακολουθεί:

Ευρωπαϊκή Επιτροπή

Merit-Ene Ilja
Τακτικό μέλος
Marcus Angioni
Αναπληρωματικό μέλος
Christos Ellinides
Chairman

Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο

Valter Mavrič
Τακτικό μέλος
Véronique Rosenkranz
Αναπληρωματικό μέλος

Συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Katelijn Serlet
Τακτικό μέλος
Andreea Ivanescu
Αναπληρωματικό μέλος

Δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Thierry Lefèvre
Τακτικό μέλος
Jurga Haenel
Αναπληρωματικό μέλος

Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα

Rossana Villani
Τακτικό μέλος

Ευρωπαϊκό Ελεγκτικό Συνέδριο

Pilar Calvo Fuentes
Τακτικό μέλος
Pawel Szuba
Αναπληρωματικό μέλος

Ευρωπαϊκή Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή

Eleonora Di Nicolantonio
Τακτικό μέλος
Florence Melaerts
Αναπληρωματικό μέλος

Ευρωπαϊκή Επιτροπή των Περιφερειών

Eric Lavigne
Τακτικό μέλος
Elena Bravo Casado
Αναπληρωματικό μέλος

Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων

Maria Bühler
Τακτικό μέλος
Thierry Fontenelle
Αναπληρωματικό μέλος

Ευρωπαίος Διαμεσολαβητής

Marie-Pierre Darchy
Τακτικό μέλος
Alessandro Del Bon
Αναπληρωματικό μέλος

Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Ελέγχου της Αλιείας

Niall McHale
Τακτικό μέλος
Rieke Arndt
Αναπληρωματικό μέλος

Οργανισμός Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Nicole Romain
Τακτικό μέλος
Michail Beis
Αναπληρωματικό μέλος

Οργανισμός της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το Διαστημικό Πρόγραμμα

Patrick Hamilton
Τακτικό μέλος

Οργανισμός της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την Κυβερνοασφάλεια

Ingrida Taurina
Τακτικό μέλος

Ευρωπαϊκός Οργανισμός Άμυνας

Gianluca Serra
Τακτικό μέλος
David Peers
Αναπληρωματικό μέλος

Ευρωπαϊκός Οργανισμός Φαρμάκων

Alexios Skarlatos
Τακτικό μέλος
Monica Buch Garcia
Αναπληρωματικό μέλος

Ευρωπαϊκός Οργανισμός Χημικών Προϊόντων

Shay O’Malley
Τακτικό μέλος
John Wickham
Αναπληρωματικό μέλος

Ευρωπαϊκός Οργανισμός Συνοριοφυλακής και Ακτοφυλακής

Christos Georgiadis
Τακτικό μέλος
Miguel Pereira
Αναπληρωματικό μέλος

Ευρωπαϊκός Οργανισμός για την Ασφάλεια και την Υγεία στην Εργασία

Andrew Smith
Τακτικό μέλος
Mónika Azaola
Αναπληρωματικό μέλος

Ευρωπαϊκός Οργανισμός για την Ασφάλεια στη Θάλασσα

Dominika Lempicka-Fichter
Τακτικό μέλος
Steven Dunlop
Αναπληρωματικό μέλος

Ευρωπαϊκός Οργανισμός Περιβάλλοντος

Katja Rosenbohm
Τακτικό μέλος
Gülcin Karadeniz
Αναπληρωματικό μέλος

Ευρωπαϊκός Εκτελεστικός Οργανισμός για το Κλίμα, τις Υποδομές και το Περιβάλλον

Merit-Ene Ilja
Τακτικό μέλος

Ευρωπαϊκός Εκτελεστικός Οργανισμός Εκπαίδευσης και Πολιτισμού

Merit-Ene Ilja
Τακτικό μέλος

Ευρωπαϊκός Εκτελεστικός Οργανισμός για την Υγεία και τον Ψηφιακό Τομέα

Merit-Ene Ilja
Τακτικό μέλος

Εκτελεστικός Οργανισμός για το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Καινοτομίας και τις Μικρομεσαίες Επιχειρήσεις

Merit-Ene Ilja
Τακτικό μέλος

Εκτελεστικός Οργανισμός του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Έρευνας

Merit-Ene Ilja
Τακτικό μέλος

Ευρωπαϊκός Εκτελεστικός Οργανισμός Έρευνας

Merit-Ene Ilja
Τακτικό μέλος

Οργανισμός Σιδηροδρόμων της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Anna Gigantino
Τακτικό μέλος
Salvatore Ricotta
Αναπληρωματικό μέλος

Ευρωπαϊκή Αρχή για την Ασφάλεια των Τροφίμων

James Ramsey
Τακτικό μέλος
Alessandra Fantini
Αναπληρωματικό μέλος

Οργανισμός της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το Άσυλο

Anis Cassar
Τακτικό μέλος
Stephen Rizzo
Αναπληρωματικό μέλος

Ευρωπαϊκό Κέντρο Πρόληψης και Ελέγχου Νόσων

Karen Aimard
Τακτικό μέλος
Antje Daume
Αναπληρωματικό μέλος

Κοινή επιχείρηση «Ευρωπαϊκοί σιδηρόδρομοι»

Giorgio Travaini
Τακτικό μέλος

Οργανισμός της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την Κατάρτιση στον Τομέα της Επιβολής του Νόμου

Roeland Woldhuis
Τακτικό μέλος
Maria Molina-Sierra
Αναπληρωματικό μέλος

Οργανισμός της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τη Συνεργασία στον Τομέα της Ποινικής Δικαιοσύνης

Eszter Karoliny
Τακτικό μέλος

Ευρωπαϊκό Ίδρυμα Επαγγελματικής Εκπαίδευσης

Sofia Sakali
Τακτικό μέλος
Cécile Beelaerts
Αναπληρωματικό μέλος

Ευρωπαϊκό Ίδρυμα για τη Βελτίωση των Συνθηκών Διαβίωσης και Εργασίας

Mary McCaughey
Τακτικό μέλος
Ciara Burbridge
Αναπληρωματικό μέλος

Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο για την Ισότητα των Φύλων

Jane Shreckengost
Τακτικό μέλος

Ευρωπαϊκό Κέντρο Παρακολούθησης Ναρκωτικών και Τοξικομανίας

Rosemary de Sousa
Τακτικό μέλος
Marie-Christine Ashby
Αναπληρωματικό μέλος

Κοινοτικό Γραφείο Φυτικών Ποικιλιών

Francesco Mattina
Τακτικό μέλος

Γραφείο Διανοητικής Ιδιοκτησίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Andrea di Carlo
Τακτικό μέλος
Inge Buffolo
Αναπληρωματικό μέλος

Οργανισμός της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τη Συνεργασία στον Τομέα της Επιβολής του Νόμου

Dietrich Neumann
Τακτικό μέλος
Mirela Mladenova
Αναπληρωματικό μέλος

Ευρωπαϊκή Εισαγγελία

Olivier Ramsayer
Τακτικό μέλος
Telemachos Telemachou
Αναπληρωματικό μέλος

Αυστρία

Ulrike Köhler
Τακτικό μέλος

Βέλγιο

Andy Detaille
Τακτικό μέλος
Bernard Latour
Αναπληρωματικό μέλος

Γαλλία

Natacha Ficarelli
Τακτικό μέλος
Pierre-Louis Lobel
Αναπληρωματικό μέλος

Γερμανία

Matthias Gruber
Τακτικό μέλος
Roland Schmieger
Αναπληρωματικό μέλος

Δανία

Yasmin Labeni Pedersen
Τακτικό μέλος
Nadja Schou Lauridsen
Αναπληρωματικό μέλος

Ελλάδα

Sofia Stamatelli
Τακτικό μέλος
Styliani Kromlidou
Αναπληρωματικό μέλος

Εσθονία

Mari Peetris
Τακτικό μέλος

Ιρλανδία

Philip Grant
Τακτικό μέλος
Michael Williams
Αναπληρωματικό μέλος

Ισπανία

Alicia Cocero
Τακτικό μέλος
Carlos Moreno
Αναπληρωματικό μέλος

Ιταλία

Filippo Ghersini
Τακτικό μέλος

Κάτω Χώρες

Wolfram Metz
Τακτικό μέλος
Teresa Morris-Drew
Αναπληρωματικό μέλος

Κροατία

Marija Kaluđer
Τακτικό μέλος
Tatjana Pantić Mikulić
Αναπληρωματικό μέλος

Κύπρος

Natassa Avraamides-Haratsi
Τακτικό μέλος
Demetris Hasikos
Αναπληρωματικό μέλος

Λετονία

Māris Baltiņš
Τακτικό μέλος
Arturs Krastiņš
Αναπληρωματικό μέλος

Λιθουανία

Andrius Pauga
Τακτικό μέλος
Aleksas Dambrauskas
Αναπληρωματικό μέλος

Λουξεμβούργο

Jean Olinger
Τακτικό μέλος
Nathalie Grignard
Αναπληρωματικό μέλος

Μάλτα

Julie Bonello
Τακτικό μέλος
Donatienne Spiteri
Αναπληρωματικό μέλος

Ουγγαρία

Endre Gáspár
Τακτικό μέλος

Πολωνία

Kinga Drożdżal
Τακτικό μέλος
Justyna Cichowska
Αναπληρωματικό μέλος

Πορτογαλία

Carlos Duarte
Τακτικό μέλος
Filipe Honrado
Αναπληρωματικό μέλος

Ρουμανία

Mihai Constandache
Τακτικό μέλος

Σλοβακία

Roman Suchý
Τακτικό μέλος

Σλοβενία

Boštjan Zupančič
Τακτικό μέλος
Jana Zidar Forte
Αναπληρωματικό μέλος

Σουηδία

Marie Van Dorrestein
Τακτικό μέλος
Åsa Malmberg
Αναπληρωματικό μέλος

Φινλανδία

Eeva Kaunismaa
Τακτικό μέλος